5 popularnych pytań i odpowiedzi na temat wózków paletowych
Wózki paletowe są podstawowym wyposażeniem zarówno dużych zakładów produkcyjnych, jak i niewielkich sklepów. Ponadto tego typu sprzęt można spotkać w warsztatach samochodowych, halach przeładunkowych i magazynach (w tym wysokiego składowania). Wszystkich, którzy przymierzają się do zakupu paleciaka i chcą usystematyzować swoją wiedzę na ich temat, zapraszamy do zapoznania się z listą pytań i odpowiedzi dotyczących właśnie tych urządzeń.
1. Jakie są podstawowe rodzaje wózków paletowych?
Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania paleciaka, jest jego napęd. Ze względu na ten parametr wózki paletowe można podzielić na ręczne i elektryczne – pierwsze z nich do prawidłowego działania wymagają siły mięśni, drugie natomiast są zasilane akumulatorami. Poza tym paleciaki różnią się też wysokością podnoszenia (wózki unoszące, podnośnikowe, masztowe) i dodatkowym wyposażeniem (np. wózki z wagą lub z drukarką).
Przeczytaj również: Rodzaje i zastosowanie transporterów i przenośników
2. Jakie parametry są charakterystyczne dla paleciaków?
Dla wózków paletowych charakterystyczne są dwa główne kryteria: udźwig oraz wysokość podnoszenia. Wybór paleciaków jest tak rozległy, że zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa są w stanie wybrać urządzenie idealnie skrojone na miarę swoich potrzeb. Podstawowe modele gwarantują możliwość przewożenia ładunków ważących kilkaset kilogramów i podnoszenia ich na wysokość do ok. 20 cm. W ofertach producentów można jednak znaleźć także urządzenia o udźwigu wielu ton i wysokości podnoszenia przekraczającej 5 metrów.
3. Czy paleciaki mogą być stosowane tylko wewnątrz pomieszczeń?
Większość wózków paletowych nadaje się do pracy jedynie wewnątrz budynków, np. w hali magazynowej czy na zapleczu sklepowym. Kluczową rolę w efektywnym działaniu paleciaków odgrywa podłoże – powinno być płaskie i pozbawione jakichkolwiek przeszkód (dziur, wystających elementów). Producenci oferują jednak również wózki, które sprawdzają się na zewnątrz, np. podczas organizacji transportu bliskiego na placu budowy. Osoby zainteresowane takimi urządzeniami powinny szukać przede wszystkim paleciaków ocynkowanych, wyposażonych w koła przystosowane do jazdy po wyboistym podłożu.
4. Czy wózki paletowe często się psują?
Na to pytanie odpowiedział pracownik Tor Industries, dostawcy urządzeń magazynowych i dźwignicowych: Paleciaki uważane są za urządzenia długowieczne i bezawaryjne, ponadto ich prosta konstrukcja sprawia, że usunięcie ewentualnych usterek nie powinno być ani kosztowne, ani czasochłonne. W razie wystąpienia awarii związanych z opuszczaniem i podnoszeniem ładunków w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan zaworów, które mogą wymagać wyregulowania lub wyczyszczenia. Ważne, by zawsze przed rozpoczęciem pracy upewnić się, że urządzenie jest w pełni sprawne – nie ma wycieku oleju i żadna z części nie wydaje się uszkodzona.
5. Ile trzeba zapłacić za wózek paletowy?
Ceny wózków paletowych są bardzo zróżnicowane – wydatek, na jaki należy się przygotować, w największej mierze zależy od pożądanych parametrów. Osoby chcące kupić najbardziej zaawansowany wózek z platformą lub kabiną dla operatora, o sporym udźwigu i kilkumetrowej wysokości podnoszenia muszą być gotowe na wydanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (ok. 30 000 – 60 000 zł). Ceny najprostszych urządzeń rozpoczynają się natomiast już od kilkuset złotych, a najpopularniejsze modele (wózki unoszące o udźwigu od 2 do 2,5 tony) kosztują ok. 2000 – 4000 zł.
Odpowiednio dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa wózek paletowy na pewno skutecznie odciąży pracowników. Nie ma jednak sensu przepłacać. W pierwszej kolejności warto więc dokładnie określić intensywność pracy oraz środowisko eksploatacji urządzenia – do zadań zakrojonych na niewielką skalę, realizowanych w pomieszczeniach z równą posadzką wystarczy podstawowy paletowy wózek ręczny. Modele elektryczne doskonale radzą sobie z kolei w magazynach wysokiego składowania czy centrach logistycznych, gdzie konieczne jest codzienne przewożenie ciężkich ładunków na duże odległości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana