Dlaczego warto jeździć komunikacją miejską?

Komunikacja miejska to wygodny sposób podróżowania. Powinny o niej pomyśleć szczególnie osoby starsze, dzieci czy studenci, ponieważ przygotowano dla nich atrakcyjne zniżki. Jakie są wobec tego korzyści z transportu publicznego? Czy można na tym zaoszczędzić bardziej niż na samochodzie? Czy są jakieś jej minusy? Dlaczego komunikacja miejska jest potrzebna? Odpowiadamy w naszym artykule.
Główne korzyści z komunikacji miejskiej
Publiczny transport ma wiele zalet, co wpływa na komfort życia podróżujących nim. Przede wszystkim wiąże się z mniejszym spalaniem paliwa. W ten sposób zaoszczędzisz na paliwie i zmniejszysz ryzyko powstania korków na drogach. Należy do tego dodać mniejszą emisję spalin. Przyczyni się to do powstania czystszego powietrza i zmniejszenia smogu w mieście. Poza tym zaoszczędzisz czas na szukanie miejsca parkingowego. Przy okazji będziesz się mógł przespacerować na przystanek. Poza tym niepotrzebne Ci będzie prawo jazdy, aby dostać się tam, gdzie chcesz. Jest to spore udogodnienie dla osób starszych czy dzieci. Dzięki mniejszej ilości pojazdów na drogach zmniejsza się także zatłoczenie dróg. W ten sposób szybko dociera się do celu. Dodatkowo bilety są niskie cenowo dla:
- seniorów
- uczniów
- studentów
Przy okazji jazdy transportem miejskim można poczytać książkę, porozmawiać lub zrelaksować się przy muzyce słuchanej przez słuchawki.
Korzyści społeczne, zdrowotne i środowiskowe
Zakład transportu miejskiego w Warszawie lub innym mieście dzięki komunikacji miejskiej przyczynia się do zmniejszania nierówności społecznych. Wyrównuje także szanse przy zwiększających się problemach gospodarczych. Ponadto wiąże się z korzyścią finansową dla lokalnej gospodarki. Zmniejsza się poza tym zużycie ropy, co wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne. Miasto stanie się dla ludzi, powstaną nowe miejsca pracy. Zmniejszą się poza tym:
- liczba wypadków i koszty
- zanieczyszczenie – tlenki azotu, pyły, węglowodory aromatyczne
- emisja dwutlenku węgla
Wpływ na mieszkańców, miasta oraz jego władze
Skorzystaj z informacji o komunikacji miejskiej. Dzięki niej będzie można wyłączyć z ruchu większą ilość ulic i przerobić je na ogródki z kawiarniami czy deptaki. Hałas się zmniejszy, a korków będzie mniej, dzięki czemu będzie można wyznaczyć ścieżki rowerowe i buspasy. Mniejsza ilość korków to także zaleta. Władze miasta z kolei poprawią swój wizerunek jako osoby innowacyjne, przez co ich działania będą znane także w Europie czy na świecie. Wpływa to także na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Czy są jakieś wady komunikacji miejskiej?
Oprócz rozkładów jazdy MPK warto znać wady komunikacji miejskiej. Nie ma ich na szczęście dużo. Miasto musi zwiększyć wydatki na transport z 70 na 100% kosztów. Może się także zdarzyć tak, że liczba korzystających z transportu miejskiego ludzi wzrośnie, co będzie się z kolei wiązało z wymogiem udostępnienia większej liczby autobusów, tramwajów czy kursów metra. Z drugiej strony spadnie wpływ ze strefy płatnego parkowania. Można to jednak zamienić na na przykład płatny wstęp do centrum miasta, jak jest w Londynie.
Komunikacja miejska jest potrzebna!
Komunikacja miejska jest niezbędna, gdyż zabezpiecza przed wykluczeniem komunikacyjnym osób, które mają niskie dochody, które nie mogą z tego powodu kupić i utrzymać auta. Dzięki niej mogą się dostać do pracy, urzędu lub na zakupy. Również mogą się dostać do sąsiednich gmin czy miejscowości. W ten sposób mogą się także wybrać na dłuższą podróż. Wystarczy tylko sprawdzić rozkład jazdy. Natomiast im więcej aut w miastach, tym większe korki i ruch na ulicach, co odbija się niekorzystnie na działania komunikacji miejskiej. Wtedy pasażerowie mogą się zdecydować na zakup samochodu, co znów jest przyczyną wzrostu ilości pojazdów w mieście.
Komunikacja miejska to dobre rozwiązanie także dla środowiska. Jesteś właścicielem samochodu? Sprawdź środki komunikacyjne i zaoszczędź na paliwie!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Komunikacja Miejska Sp. z o.o. Punkt informacyjny
Informacja o komunikacji miejskiej
woj. dolnośląskie67-200 Głogów, pl. Tysiąclecia 1a