Jak zabezpieczyć pojazd na lawecie?
Niestety często się zdarza, że w wyniku wypadku komunikacyjnego lub awarii pojazdu niezbędny jest jego transport. Wówczas potrzebna jest pomoc lawety. Dzieje się tak również w przypadku zakupu i przewiezienia auta lub gdy niemożliwe jest jego prowadzenie przez kierowcę. W jaki sposób pojazd powinien być zabezpieczony, by mógł dotrzeć na miejsce, nie stwarzając zagrożenia i nie ulec uszkodzeniu?
Kiedy wezwanie lawety jest obowiązkowe?
Kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, najprostszym rozwiązaniem jest holowanie. Jednak w wielu przypadkach jest niemożliwe lub utrudnione. Wówczas obowiązkowe staje się skorzystanie z lawety. To sytuacje, kiedy w danym pojeździe są niesprawne hamulce, układ kierowniczy jest uszkodzony lub jest to auto z przyczepą. Skorzystanie z lawety jest obowiązkowe także na autostradzie, chyba że holowanie do najbliższego zjazdu będzie odbywać się z pomocą pojazdów specjalnie do tego celu przeznaczonych. Transportu lawetą wymaga również przewożenie aut wyścigowych i zabytkowych oraz wtedy, gdy pojazd znajdzie się w rowie. Nowoczesne i funkcjonalne lawety różnego rodzaju oferuje Centrum Dystrybucji Przyczep BORO.
Zasady zabezpieczania pojazdów na lawecie
Podczas umieszczania pojazdu na lawecie jak najbliżej przedniej osi lawety powinna znajdować się oś, nad którą znajduje się silnik auta. Dzięki temu środek ciężkości znajdzie się pośrodku, a przewóz będzie stabilniejszy i bezpieczniejszy. Niezależnie od wagi pojazdu niezbędne jest użycie pasów zabezpieczających. Minimum, jakie musi być spełnione to trzy pasy na trzy koła. Bezpieczniejsze będzie jednak użycie czterech, co z pewnością wyeliminuje ryzyko przechyleń auta w trakcie drogi. Podczas zakładania tego typu zabezpieczeń należy pamiętać o dokładnym zamknięciu klamer.
Jak zapinać pasy na lawecie?
Pasy lawetowe powinny być odpowiednio dobrane do wagi transportowanego pojazdu i szerokości jego kół oraz konstrukcji samej lawety. Do wyboru są modele o szerokości od 25 mm do 75 mm. Podczas zakupu odpowiednich pasów istotną kwestią jest współczynnik wydłużenia. Określa maksymalne dopuszczalne wydłużenie danego pasa w czasie jego całej eksploatacji. Zgodnie z panującym prawem parametr ten nie może wynosić więcej niż 4%. Podczas wyboru i zakupu pasów ważne jest również jego przeznaczenie w kontekście częstotliwości użytkowania. Pasy krótsze sprawdzą się w przypadku zakupu przez osoby prywatne. Laweta na dwa auta lub pojedyncza, należąca do firmy świadczącej usługi związane z transportem pojazdów, powinna zostać wyposażona w pasy lawetowe dłuższe oraz o różnych szerokościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana