Jaki jest transport międzynarodowy w Polsce?
Transport międzynarodowy w Polsce wciąż się rozwija. Umożliwia bezpieczne przewożenie osób, ale częściej ładunków z towarami poza granice Unii Europejskiej. Czym jest przewóz i jakie są jego cele? Jakie są rodzaje przewozu międzynarodowego? Czy wchodzi w zakres spedycji i na czym ona polega? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego na temat przewozu międzynarodowego!
Czym jest transport międzynarodowy?
Transport międzynarodowy to nadawanie towaru na terenie Polski z miejscem odbioru znajdującym się poza granicami. Dotyczy to w szczególności przewozów do krajów poza Unią Europejską. Trasa powinna przebiegać przez Polskę. Przykładem jest przewóz z Białorusi do Serbii.
Przeznaczenie transportu międzynarodowego
Oprócz przewozu ładunków z towarem ten rodzaj transportu pozwala na wdrożenie specjalnych działań takich jak modernizacja, rozwój czy tworzenie systemów wpływających na gospodarkę. Ponadto do celów głównych przewozu zalicza się:
- wsparcie w rozwoju konkurencji
- zachowanie bezpieczeństwa przewozu
- ochrona przed monopolem w zakresie transportu
- rozwój węzłów
Rodzaje transportu międzynarodowego
Jak wynika z ustawy o transporcie drogowym transport międzynarodowy może być realizowany na 2 sposoby. Może być:
- całopojazdowy – ładunki z towarami zajmującymi całą powierzchnię od jednego klienta
- częściowy – drobnicowy, przestrzeń podzielona na różnych klientów
W ramach tego rodzaju transportu można przewozić drobnicę (do około 3500 kilogramów) bądź ładunki częściowe. Wcześniej jednak warto upewnić się, że przewoźnik może się pochwalić licencją transportową. Niektóre firmy pozwalają śledzić przesyłkę w Internecie.
Transport międzynarodowy może być ponadto:
- wodny – przewóz statkami typu: kontenerowce, masowce, tankowce lub chemikaliowce, które stosuje się w zależności od rodzaju i ciężkości
- lotniczy – za pośrednictwem samolotów
- lądowy – transport drogowy i kolejowy
Warto wiedzieć, że transport drogowy wymaga zastosowania specjalnych metalowych koszy. Zabezpieczają one towar w trakcie podróży.
Kiedy potrzebny jest transport międzynarodowy?
Chcesz skorzystać z usług kierowcy międzynarodowego kategorii B? Oto sytuacje, w których należy skorzystać z międzynarodowego przewozu:
- nadanie w Polsce z przewozem do miejsca docelowego (poza granicami Unii Europejskiej)
- nadanie poza Unią Europejską, a miejscem docelowym w Polsce
- nadanie z państwa członkowskiego do miejsca poza Unią Europejską
- nadanie poza Unią Europejską i celem znajdującym się na obszarze państwa członkowskiego (w przypadku, jeśli odcinek trasy przechodzi przez kraj)
Transport międzynarodowy i spedycja
Spedycja polega na działalności gospodarczej i organizacji przewozu towarów, które ma miejsce w wyniku zlecenia przez osobę fizyczną bądź prawną. Warto wiedzieć, że spedytor odpowiada nie tylko za przewóz ładunku, ale także za:
- załadowanie
- wyładowanie
- składowanie
Ponadto zajmuje się wyborem właściwego środka transportu. Ubezpiecza ładunek, zbiera dokumentację oraz przygotowuje się do odpraw celnych. Transport międzynarodowy to wygodny sposób przewożenia towarów poza granice Polski.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana