Jakie przepisy regulują międzynarodowy transport busem?
Międzynarodowy transport busem to usługa, która z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Przewóz osób do Niemiec jest wybierany przede wszystkim przez pracowników sezonowych. Jest to także jeden z najtańszych sposobów podróżowania po Europie. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących tego typu usługi. Warto pamiętać, że międzynarodowy transport busem podlega ściśle określonym regulacjom.
Czy każdy może zostać międzynarodowym przewoźnikiem?
Definicja transportu międzynarodowego jasno precyzuje, że obejmuje on wykonywanie działalności gospodarczej, która jest związana z przewozem osób. Przemieszczanie się pomiędzy punktem początkowym a docelowym odbywa się z przekroczeniem granic Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeczytaj również: Co to jest transport sanitarny i czym się różni od medycznego?
W przypadku transportu międzynarodowego towarów, który jest realizowany pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, nie są wymagane specjalne pozwolenia oraz licencje. Zupełnie inaczej wygląda kwestia przewozu ludzi. Firma, która chce realizować usługę międzynarodowego transportu osób, musi spełnić kilka warunków. Zaliczamy do nich:
Przeczytaj również: Transport kolejowy a osobowy – czym się różnią?
Środek transportu, którym będzie realizowany przewóz osób
Wpis do rejestru przedsiębiorców
Licencja zezwalająca na przewóz osób
Certyfikat kompetencji zawodowych
Dobrą kondycję finansową firmy
Certyfikat powinien uzyskać właściciel lub osoba, która zajmuje się w firmie zarządzaniem transportem. Dokument ten potwierdza wiedzę oraz kwalifikacje niezbędne do przewozu osób.
Przeczytaj również: Na czym polega przewóz osób door to door?
Właściciel firmy oferującej przewóz osób musi mieć także dobrą reputację, o której świadczy:
Brak poważnych zdarzeń drogowych powstałych z winy przedsiębiorcy
Brak zakazu wykonywania działalności obejmującej transport
Kwestie dotyczące przejazdów międzynarodowych dokładnie regulują zapisy Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym.
Kiedy potrzebna jest licencja na przewóz osób?
Wspomniana przed chwilą ustawa dokładnie reguluje kwestię związaną z obowiązkiem uzyskania licencji na przewóz osób. Zgodnie z jej zapisami transport okazjonalny poza granice kraju nie wymaga licencji, jeśli pojazdem podróżuje nie więcej niż 9 osób razem z kierowcą. W związku z powyższym nie ma też obowiązku montażu tachografu w pojeździe. Pomimo tego prowadzącego pojazd obowiązują przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.
Licencja to forma decyzji administracyjnej, która uprawnia przedsiębiorcę do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. W przypadku przewozu osób do Niemiec, Francji, Holandii, Belgii lub innych krajów Unii Europejskiej konieczne jest uzyskanie licencji międzynarodowej. Stosowny dokument wydaje Główny Inspektor Ruchu Drogowego w imieniu Ministra Infrastruktury. – wyjaśnia pracownik zatrudniony w firmie Sandrex z Brzegu, która od 2001 roku specjalizuje się w przewozach międzynarodowych i regionalnych.
Jakie dokumenty uprawniają do otrzymania licencji wspólnotowej?
Licencja na międzynarodowy transport busem jest wydawana na podstawie wniosku. Wraz z dokumentem firma musi przedstawić kilka załączników. Wśród nich znajduje się:
Wykaz pojazdów w firmie z dokumentami potwierdzającymi prawo do dysponowania nimi
Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
Dokumentacja, która potwierdza zdolności finansowe firmy
Oświadczenie potwierdzające, ze firma ma swoją siedzibę oraz bazę eksploatacyjną
Potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie licencji
Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej
Firma przewozowa oferująca transport międzynarodowy musi zapoznać się z przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach. Przewóz osób do Niemiec wymaga uzyskania pozwolenia, które jest wydawane przez Federalny Urząd ds. Przewozu Drogowego. Zezwolenie należy odnawiać podczas każdego przejazdu. Przepis ten nie obowiązuje busów przewożących poniżej 9 osób.
Międzynarodowy transport busem to usługa, która jest objęta długą listą regulacji. Firmy chcące zarabiać na przewozie osób muszą spełnić szereg warunków. Ma to na celu nie tylko podniesienie standardu świadczonych usług, ale także zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkim podróżującym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana