Jakie są funkcje i rodzaje wózków przemysłowych?
Jesteś właścicielem hali produkcyjnej lub magazynu? Poznaj rodzaje wózków przemysłowych. Jakie są ich funkcje? Czym się od siebie różnią wózki platformowe i piętrowe? Czym się różnią paletowe od podnośnikowych modeli? Dlaczego warto z nich korzystać i jakie artykuły można w nich przewozić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Zastosowanie i funkcje wózków przemysłowych
Wózki przemysłowe przydają się do przewozu towarów w halach magazynowych czy przemysłowych. Cechują się wytrzymałością i stabilnością przewożonych produktów. Dzięki materiałom odpornym na kwas nadają się jako wózki transportowe w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Warto wiedzieć, że mogą być ręczne lub platformowe. platformowe nie mają rączek, ale są zautomatyzowane. Wpływa to znacząco na sprawność i przyspiesza znacznie pracę. Z kolei ręczne wyróżniają się niewielkim ciężarem. Mogą być składane. Przy tym ich udźwig jest odpowiednio duży. Ilość ładunku powinna być mniejsza niż platformowy transportowy wózek.
Przeczytaj również: Jakie wyróżnia się rodzaje wózka transportowego i do czego służy?
Wózki platformowe i piętrowe
Wózki platformowe nadają się tam, gdzie przewozi się niewielkich gabarytów ładunki. Także tam, gdzie wymaga się szybkiego tempa przemieszczania. Dzięki składanym uchwytom i wysokiej jakości materiałów sprawdzą się w każdych warunkach. Mogą służyć do bardzo ciężkich oraz asymetrycznych towarów. Sprawdzą się przy samochodach dostawczych dzięki wygodnemu składaniu. Składane nie zajmują dużo miejsca. Natomiast wózki piętrowe składają się z kilku blatów. Są przy tym regulowane. Występują w formie dwu-czteropiętrowej. Sprawdzi się przy już poukładanych produktach. Składowanie ułatwią dodatkowe blaty do uchylenia. Ponadto może stanowić element na sali wystawowej służący do ekspozycji artykułów.
Wózki gospodarcze i ręczne taczkowe
Wózki magazynowe gospodarcze mają podobnie jak piętrowe kilka blatów. Układa się je piętrowo. Najczęściej 2-4 piętra. Nadają się do przewozu akcesoriów serwisowych. Mogą być także używane przez osoby sprzątające w biurach czy hotelach. cechują się możliwością wyboru różnych opcji na przykład:
- wzmocnienie szklanym włóknem blatów
- szuflady
- maty antypoślizgowe
- dyskretne (ciche) kółka transportowe
Sprawdzą się tam, gdzie cisza jest wymagana, a więc w przychodniach lub hotelach. Alternatywą są wózki warsztatowe. Cechują się wytrzymałością i blatami z rantami. Ich celem jest niedopuszczanie do zsuwania się drobnych artykułów. Sprawdzą się w warsztatach magazynowych lub halach montażowych.
Z kolei wózki ręczne taczkowe przydaje się w spedycji, dystrybucji czy transporcie. Zbudowany jest z niewielkich rozmiarów platformy, a także ram z wygodnymi uchwytami zamocowanymi na kołach. Aby podnieść ładunek, wystarczy, że przechyli się konstrukcję. Wówczas można go przewieźć w wybrane miejsce.
Wózki paletowe i podnośnikowe
Wózki transportowe tego rodzaju nazywane są paleciakami. Ich zadaniem jest przewóz ładunków zamocowanych na paletach. Dzięki solidnej budowie zawdzięczanej stali są trwałe. W ten sposób zapewniają wygodny i bezpieczny transport. Warto wiedzieć, że może pasować do każdego wymiaru palet. Używa się go często na halach produkcyjnych czy magazynach. Przy tym wyróżniają się różnoraką nośnością i dodatkowym wyposażeniem. Co ciekawe, mogą dodatkowo posiadać silnik elektryczny, a nawet być wyposażone w elektroniczną wagę. Wykorzystywane w przemyśle cechują się gumowymi kółkami i rolkami przy widłach. Widła najczęściej tworzy się z poliuretanu. W farmaceutyce z kolei do kółek i rolek stosuje się nylon. Dzięki temu czystość w magazynie jest łatwiejsza do utrzymania. Oprócz tego wyróżnia się jeszcze wózki podnośnikowe i platformy, a także wózki elektryczne i wysokiego składowania służące do przewożenia artykułów o różnym rozmiarze i ciężarze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana