Jakie są rodzaje żeglugi w Polsce?

Żegluga morska to najlepsza ekonomicznie forma przewozu ładunków i osób. Statki płyną nie tylko między polskimi miastami, ale również między odległymi miejscami na świecie. Warto wiedzieć, że około 80% towarów czy 60% światowego wydobycia ropy naftowej jest przewożonych dzięki niej. Śródlądowa czy przybrzeżna żegluga? Jakie są rodzaje transportu? Jakie są zalety i wady żeglugi morskiej? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Żegluga a zakres obszaru działania
Obszar działalności sprawia, że żeglugę można podzielić na morską, przybrzeżną i śródlądową. Polska żegluga morska jest możliwa do realizacji dzięki specjalnym statkom. Są to statki pasażerskie, kontenerowce, gazowce, masowce, drobnicowce czy tankowce. Z kolei ze względu na rejon żeglugę dzieli się na:
- krajową
- przybrzeżną
- międzynarodową
Żegluga przybrzeżna
Żegluga przybrzeżna łączy się ze statkami o małej zdolności żeglugowej, która wynika z ich konstrukcji. Są małe wymiarowo i nieznacznie się zanurzają. Są nazywane białą flotą. Składają się na nią niewielkie statki pasażerskie. Mogą mieć charakter komunikacyjny lub wycieczkowo-rekreacyjny. Flota ponadto dzieli się na:
- tramwaje wodne
- wodoloty
- wycieczkowce
- repliki dawnych statków
- odmiany kutrów rybackich
Dodatkowo można rozróżnić morskie holowniki. Warto przy tym skorzystać z informacji o żegludze. Jak się okazuje, statek, który uprawia przybrzeżną żeglugę, wiąże się z niskimi wymaganiami co do wyposażenia czy minimalnej i bezpiecznej obsady. Główne ośrodki żeglugi przybrzeżnej w Polsce to Gdańsk i Szczecin.
Żegluga śródlądowa
Żegluga śródlądowa polega na transporcie, a więc przewozie osób i rzeczy, a także ryb. Dodatkowo wiąże się z:
- utrzymaniem szlaku żeglownego
- eksploatowaniem kruszywa
- sportem, rekreacją i turystyką
- nadzorem na wodzie i ratownictwem
- szkoleniami na wodzie
- gastronomią na wodzie i hotelarstwem
- mieszkaniami i biurami
- warsztatami i zakładami kąpielowymi
Również dotyczy promów, wodolotów czy poduszkowców. Wiążą się z nią takie terminy jak port rzeczny, głębokość tranzytowa czy szlak żeglowny. W przypadku prowadzenia działalności poza drogami wodnymi konieczne jest podleganie ustawie o żegludze śródlądowej. Wówczas powinna dotyczyć:
- przewozów międzybrzegowych
- przewozu osób, ryb czy ładunków – zarobkowego
- prowadzenia robót technicznych
- eksploatacji złóż kruszywa
Do podmiotów żeglugi śródlądowej zaliczają się: armator, przewoźnik żeglugi śródlądowej, załoga statku, stocznia oraz pilot statku śródlądowego.
Typy transportu morskiego i statków
Transport morski dzieli się na krajowy i międzynarodowy. Wyodrębnia się żeglugę kabotażową, liniową, trampową i wahadłową. Kabotażowa oznacza transport między portami w jednym kraju, liniowy na stałych trasach według rozkładu rejsów, a trampowy wiąże się z zapotrzebowaniem rynku. Nie łączy się z ustalonym rozkładem. Wahadłowy natomiast rozgrywa się między danymi portami.
Transport morski można dodatkowo podzielić według rodzajów statków stosowanych do przewozu towarów. Są to następujące statki:
- kontenerowce – do transportu kontenerów
- ro-ro – do przewożenia pojazdów i tocznych ładunków
- zbiornikowce – do przewożenia ładunków w formie płynu
- gazowce – do transportu skroplonego gazu porafinacyjnego lub ziemnego
- drobnicowce – do przewozu pojedynczych towarów
- masowce – służą do przewożenia suchych ładunków bez opakowania
Zalety i wady żeglugi morskiej
Do mocnych stron transportu morskiego zalicza się nieograniczona struktura towarowa w przypadku wymiany handlowej. Poza tym koszt jednostkowy przemieszczania dóbr jest niski. Poprzez porty morskie ma się ułatwione dojście do światowych centrów gospodarczych. Ponadto obszar pływania statków jest niczym nieskrępowany. Z kolei słabe strony to długi czas, który jest wymagany na przewóz towaru. Wadą jest także to, że jest to transport kombinowany, poprzez konieczność dostarczenia czy późniejszego odebrania towaru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Fizjoprojekt Maciej Rywacki
Informacyjne centra, telefony
woj. mazowieckie05-510 Czarnów, Kamienna 21
-
Agencja Informacyjna Sp. z o.o.
Informacyjne centra, telefony
woj. mazowieckie00-687 Warszawa, Chmielna 2 lok. 31
-
Mh-Edu Nauka Języka Polskiego Marta Hoffmann
Informacyjne centra, telefony
woj. mazowieckie00-316 Warszawa, Lipowa 9 lok. 3
-
Marketing Media Service Katarzyna Tatarkiewicz
Informacyjne centra, telefony
woj. mazowieckie02-972 Warszawa, Herbu Szreniawa 11 lok. 25