Palety fumigowane. Co to takiego?

Palety przeznaczone do transportu poza Unię Europejską lub wracające spoza wspólnoty muszą zostać poddane procesowi fumigacji. Jest ona powszechnie stosowana w celu ochrony drewnianych palet przed szkodnikami, takimi jak kornik, spuszczel pospolity czy kołatek domowy. Przeprowadzać ją mogą jedynie instytucje odpowiednio certyfikowane, natomiast sam proces przeprowadzany jest najczęściej przy użyciu preparatów chemicznych lub w specjalnych suszarniach wysokotemperaturowych.
Wytyczne IPCC oraz fumigowanie palet
Palety drewniane poddawane są fumigowaniu na podstawie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin IPCC i sam proces regulowany jest przez przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym zgodnie z normą ISPM 15.
Na paletach, które zostały poddane procesowi fumigacji, wypala się logo IPCC wraz z numerem ISO kraju i numerem identyfikacyjnym firmy, która zrealizowała fumigowanie. Zależnie od wybranej metody wypalane jest również jej oznaczenie. Są to:
- DB – drewno zostało okorowane w obróbce mechanicznej.
- MB – drewno zostało odkażone przy pomocy bromku metylu.
- HT – drewno zostało poddane procesowi suszenia wysokotemperaturowego.
Palety, które nie podlegają fumigowaniu
Od niedawna na rynku pojawiły się palety tekturowe, które ze względu na materiał wykonania nie podlegają procesowi fumigacji. Ich producenci, tacy jak PALLZA, wskazują również na inne zalety palet tekturowych, dzięki którym cieszą się one rosnącą popularnością wśród firm transportowo-logistycznych.
Przede wszystkim są znacznie lżejsze od palet drewnianych (średnio o 20 kg), jednocześnie nie tracąc na nośności załadunku. To przekłada się na ogromne oszczędności w łańcuchach dostaw. Co więcej, zastosowanie palet tekturowych wyklucza ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku w wyniku zahaczenia o wystające gwoździe lub porysowania o chropowatą powierzchnię deski.
Wykorzystanie palet tekturowych to również ogromne oszczędności dla stref magazynowych. Ze względu na swoją niewielką wagę mogą być efektywniej przenoszone ręcznie (bez ryzyka urazu kręgosłupa), a dodatkowo ich sztaplowanie zachodzi szybciej i bezpieczniej.
Przedsiębiorstwa przyjazne środowisku docenią również ekologiczny aspekt palet tekturowych, ponieważ są one w 100% wykonane z recyklingowanej tektury. Nawet po zużyciu jedna paleta może być przywracana do użytku nawet 7 razy. Przyczynia się to nie tylko do zmniejszenia wycinki drzew, ale ogranicza również zużycie olejów i wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Taxi Garwolin Jakubik Krzysztof
Taxi
woj. mazowieckie08-400 Garwolin, al. Żwirki i Wigury 10 lok. 7