Podział wózków widłowych ze względu na rodzaj napędu
Korzystanie z wózków widłowych jest dziś niezbędne zarówno w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się magazynowaniem, jak i transportem, a często także działalnością handlową i produkcyjną. Ze względu na różne wymagania co do charakterystyki wykonywanych zadań urządzenia tego typu są dostępne z kilkoma rodzajami napędu, mechanizm podnoszenia działa w nich natomiast dzięki odpowiedniemu układowi hydraulicznemu.
Napęd układu podnoszenia wózków widłowych
Częścią roboczą każdego wózka widłowego jest zamontowany w nim mechanizm podnoszenia. Składa się on z hydraulicznego systemu pozwalającego na wahliwą zmianę położenia i ustawianie masztu w pozycji transportowej, tj. pochylania w stronę urządzenia albo przemieszczania do pozycji pionowej niezbędnej podczas podnoszenia ładunku. Ruch karetki, do której zamocowane są widły, na których opiera się paleta, jest z kolei możliwy za sprawą pracy dwóch cylindrów hydraulicznych umieszczonych wewnątrz struktury masztu. Stosuje się zarówno stosunkowo proste maszty standardowe, jak i konstrukcje dwuczęściowe typu duplex oraz maszty trzyczęściowe triplet. Rodzaj masztu, wraz z udźwigiem i typem napędu należy do najważniejszych parametrów branych pod uwagę przy sprzedaży wózków widłowych. We Wrocławiu dostarczaniem takiego sprzętu, jak również jego wynajmem i serwisowaniem zajmuje się firma TM Service.
Przeczytaj również: Jakimi zaletami wyróżniają się spalinowe wózki widłowe?
Silniki montowane w wózkach widłowych
Wózki widłowe mogą być wyposażone w silnik elektryczny, który dostarcza mocy dla mechanizmu jazdy oraz układu hydraulicznego obsługującego podnoszenie ładunku albo silnik spalinowy pełniący te same funkcje. Napęd elektryczny pracuje zwykle z napięciem 12 V i jest zasilany przez akumulatory, które muszą być okresowo ładowane. Wózki elektryczne sprawdzają się znakomicie w pomieszczeniach zamkniętych, znacznie rzadziej używa się ich na zewnątrz. Ich zaletą jest nie tylko brak emisji spalin, ale także znacznie cichsza praca. W przypadku silników spalinowych w grę może wchodzić jednostka wysokoprężna lub wykorzystująca gaz płynny (LPG) pobierany z wymienianej co jakiś czas butli. Wózki dieslowskie są zazwyczaj eksploatowane na zewnątrz np. przy pracach przeładunkowych, sprawdzają się także tam, gdzie trzeba pokonywać większe odległości czy poruszać się po podłożu wymagającym silników o większej mocy. Wózki gazowe trafiają także do dobrze wentylowanych hal magazynowych i pomieszczeń produkcyjnych, są uważane za uniwersalne.
Przeczytaj również: Czy wózki widłowe mogą działać na LPG?
Firmą, która specjalizuje się w sprzedaży wózków nowych i używanych, a także ich wynajmie oraz serwisowaniu jest TM Service z Wrocławia. W ofercie znajdują się wózki produkowane przez firmę Toyota oraz urządzenia innych renomowanych wytwórców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana