Rodzaje i zastosowanie transporterów i przenośników

Przenośniki i transportery umożliwiają przechowywanie i przewożenie towarów. Mogą być nimi materiały sypkie czy inne, które wymagają przewozu na przykład na hali. Jakie wyróżnia się rodzaje przenośników? Czym się różni przenośnik kubełkowy od ślimakowego? Czym są cięgnowe a czym bezcięgnowe rodzaje? Jak należy wybrać podnośnik? Czym są napędzane transportery?
Główny podział przenośników
Wyróżnia się następujące rodzaje podnośników:
- cięgnowe – taśmowe, członowe, kubełkowe i zabierakowe
- bezcięgnowe – wałkowe, śrubowe, wstrząsowe
- Przenośniki zbudowane są z:
- systemu napędowego
- konstrukcji – ramy czy obudowy
- jednostki transportowej
- zespołu napinającego i kierującego
- układów – załadunkowych i wyładunkowych
Najczęściej napędzane są silnikami elektrycznymi. Innym rodzajem jest podnośnik koszowy używany na budowie.
Przenośniki śrubowe lub kubełkowe
Przenośnik ślimakowy (śrubowy) jest przeznaczony do przewozu materiałów sypkich nawet w formie pyłów, jeśli tylko obudowa jest szczelna. Odbywa się zwykle w zamkniętej obudowie w formie stalowej rury. Transportu dokonuje się poprzez obracający się wał w formie śruby. Kierunek przewozu może być:
- poziomy
- pochyły
- pionowy
Co więcej, do zalet przenośników śrubowych zalicza się ich przydatność w każdych, nawet niekorzystnych warunkach. Odległość nie wynosi 40 metrów, a wysokość podnoszenia jest maksymalnie 10 metrów. Z kolei przenośnik kubełkowy zalicza się do cięgnowych. Nazywane inaczej czerpakowymi, ponieważ przewozu dokonuje się poprzez przymocowane do cięgien kubełka wykonanych ze stalowej blachy. Wysokość podnoszenia tworzywa nie powinna przekraczać 25 metrów. Wydajność przenośników wynosi około 500 metrów kwadratowych na godzinę. Kierunek przewozu jest:
- pionowy
- pochyły (stromo)
- poziomy
Jak wybrać przenośnik?
W zależności od rodzaju i właściwości materiału należy się przy wyborze kierować tym, że materiały są:
- sypkie – granulacja, wilgotność, ścieralność, lepkość
- pojedyncze – masa wyrobu, odległość między przedmiotami
Oprócz tego ważna jest wydajność specjalistycznego podnośnika. Mierzona jest w:
- t/h
- szt./h
- metrach kwadratowych/h
Oznacza ilość przemieszczanego tworzywa w ciągu jednej godziny w idealnych warunkach. Odnosi się to do ciągłego i równomiernego załadunku. Zależy od:
- przekroju poprzecznego strugi
- objętości jednostki ładunkowej
- odległości pomiędzy nimi
- prędkości przenoszenia
Czym są transportery?
Transportery taśmowe poruszają się na rolkach lub wałkach używanych w fabrykach inaczej niż transportery dla zwierząt. W ten sposób można wygodnie i szybko przenieść różnego rodzaju towary na długie odległości. Mogą być łączone w ten sposób, że stawia się najpierw jeden, a potem drugi. W ten sposób produkty będą przejeżdżały z jednego przenośnika na drugi. Łatwo także zmieniać kierunki. W tym celu ustawia się je pod kątem do siebie. Od rodzaju transportera zależy zastosowanie łożysk w rolkach oraz nośność taśmy. Mogą być napędzane na motoreduktory, czyli połączenie silnika i skrzyni przekładniowej. W ten sposób może pasować do każdego typu taśmy. Silniki są specjalnie zasilane prądem jednofazowym 230 V bądź trójfazowym 400 V. Są to proste urządzenia, których zadaniem jest dowóz towarów na obszarze hali czy fabryki. Stanowią sprzęt transportu bliskiego. Mogą występować w wersjach o różnym rodzaju udźwigu oraz sile przenoszenia. Zasilane są różnym napięciem i ilością faz prądu elektrycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Usługi Transportowe Marek Morawski
Transport samochodowy
woj. pomorskie83-000 Pruszcz Gdański, Towarowa 9