Różnice między transportem kabotażowym a kombinowanym
Dzisiejsze możliwości logistyczne są bardzo różnorodne. Firmy handlowe mogą korzystać z transportu morskiego, lądowego czy kombinowanego. Szczególnym rodzajem transportu jest kabotaż. W poniższym artykule przyjrzymy się, czym różni się transport kabotażowy od kombinowanego.
Transport kabotażowy
Transport kabotażowy, w skrócie nazywany kabotażem to transport międzynarodowy, oznaczający przewóz towarów między dwoma punktami na obszarze danego danego państwa poprzez pojazd zarejestrowany w innym kraju. Przykładem kabotażu jest na przykład przewóz towarów z Londynu do Manchesteru, wykonywany przez firmę zarejestrowaną w Polsce. Ponieważ ten rodzaj transportu odbywa się na terenie obcego państwa, jest on ściśle regulowany przez przepisy Unii Europejskiej. Kabotaż wykonują firmy posiadające zarejestrowaną działalność i licencję na przewóz międzynarodowy, takie jak chociażby Intrade. Przepisy określają ogólny czas przewozu kabotażowego na 7 dni. W tym terminie dany przewoźnik może wykonać 3 operacje kabotażowe.
Przeczytaj również: Jakie normy powinny spełniać ciągniki i naczepy przeznaczone do spedycji?
Transport kombinowany, nazywany również łączonym
Transport kombinowany to forma przewozu towarów wykorzystująca więcej niż jeden rodzaj transportu, z czego jeden to transport drogowy. Pozostałe części mogą być realizowane drogą morską czy kolejową. Transport kombinowany to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie promowane też przez samą Unię Europejską. Wpływa na to fakt coraz większej konkurencyjności na rynku logistycznym, warunki rynkowe samej branży transportowej oraz przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. W transporcie kombinowanym bez przeładowywania towarów jednostka służąca do transportu jest przewożona za pomocą żeglugi morskiej, śródlądowej czy kolei. Końcowy etap takiego transportu to transport drogowy. Transport kombinowany dzieli się na towarzyszący, gdzie pojazd drogowy wraz z kierowcą jest przewożony za pomocą innej gałęzi transportowej oraz nietowarzyszący – wówczas jest to przewożenie pojazdu bez udziału kierowcy.
Przeczytaj również: Różnice między transportem a spedycją
Różnice między kabotażem a transportem kombinowanym
Podstawowa różnica między transportem kabotażowym a kombinowanym to wykorzystanie pojazdów. W transporcie kabotażowym całość transportu na terenie międzynarodowym przeprowadzana jest z wykorzystaniem tego samego, jednego pojazdu (nie musi to być ten sam kierowca na całości trasy). Natomiast jeśli chodzi o przewozy kabotażowe, transport drogowy to tylko jedna część, a inne realizowane są za pomocą innego transportu – jak wspomnieliśmy już wcześniej: np. morskiego bądź kolejowego. Transport kombinowany nie ma też ograniczeń co do ilości przewozów, natomiast w kabotażu są to 3 operacje w ciągu 7 dni.
Przeczytaj również: Transport międzynarodowy – poradnik
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana