Spedycja jako kluczowe ogniwo łańcucha dostaw
Nie ulega wątpliwości, że transport pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całej gospodarki. By jednak towary były przewożone bez przeszkód, cały proces musi być prowadzony pod czujnym okiem doświadczonego spedytora. W tym artykule przyglądamy się bliżej pracy, tych specjalistów wyjaśniając, dlaczego spedycja jest tak ważna w całym łańcuchu dostaw.
Czym jest spedycja?
Zanim omówimy znaczenie usług spedycyjnych, powinniśmy poznać ich definicję. Często są one bowiem podawane jako synonim przewozu, co nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Nieporozumienie to wynika prawdopodobnie z faktu, że transport jest jednym z elementów procesu spedycyjnego. Przewoźnik odpowiada jednak wyłącznie za przewiezienie ładunku z punktu początkowego do docelowego, podczas gdy spedytor posiada znacznie szerszy zakres obowiązków. Osoba taka musi, chociażby skompletować wszelkie niezbędne dokumenty, określić optymalną trasę przejazdu, obliczyć koszt całej operacji i wiele więcej. Rzecz jasna firma spedycyjna często bierze na siebie też przewóz ładunku, jednakże równie dobrze zadanie to można powierzyć zewnętrznej firmie transportowej. Będzie to doskonałe rozwiązanie, chociażby przy przewozie towarów niebezpiecznych, do czego niezbędne są odpowiednio przystosowane pojazdy. Praktyka taka sprawdzi się również wówczas, gdy trzeba skorzystać z transportu morskiego bądź lotniczego.
Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą firmę zajmującą się kompleksowymi przeprowadzkami?
Dlaczego spedycja jest tak ważna?
Choć w teorii praca spedytora wydaje się prosta, w rzeczywistości wymaga ona ogromnej wiedzy oraz doświadczenia. Warto więc zadanie to zlecać specjalistom, na przykład z firmy Maximus, byśmy sami nie musieli zmagać się z rozmaitymi trudnościami. Te mogą wystąpić nawet na stosunkowo krótkich trasach, gdyż część dróg nie jest dostępna dla samochodów ciężarowych. Doświadczeni spedytorzy mają tego pełną świadomość, zaplanują więc transport z wykorzystaniem alternatywnej trasy. Inną częstą niedogodnością są wypadki oraz remonty, które potrafią znacznie wydłużyć czas potrzebny na dostarczenie ładunku. Doświadczony pracownik z łatwością zmodyfikuje wówczas plan w taki sposób, by kierowca mógł nadrobić stracone godziny. Umiejętności spedytora z pewnością docenimy przy przewozach międzynarodowych, gdzie oprócz mnóstwa dokumentów, należy uwzględnić przepisy obowiązujące w każdym z odwiedzanych państw. Dla przykładu część krajów nie zezwala na przejazd samochodów niespełniających rygorystycznych norm emisji spalin, a inne dopuszczają przejazd ciężarówek tylko w wyznaczonych godzinach.
Przeczytaj również: Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana