Właściwości olejów żeglugowych
Środki transportu morskiego pracują w wyjątkowo trudnych warunkach (sól, duża wilgotność), które towarzyszą im w czasie każdego rejsu, dlatego wymagają zastosowania odpowiednich paliw i olejów. Każda awaria statku na pełnym morzu musi być usunięta na miejscu i raczej nie ma tu możliwości wezwania serwisanta. Najlepiej jest jednak unikać usterek poprzez zastosowanie wysokiej jakości środków smarnych. Jakie właściwości powinny mieć zatem oleje żeglugowe?
Zastosowanie olejów żeglugowych
Oleje żeglugowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do smarowania części wchodzących w skład środków transportu żeglugi morskiej i śródlądowej. Ich zastosowanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego działania maszyny przez czas trwania całego rejsu. Smarowanie jest istotną czynnością ze względu na możliwość wystąpienia usterek silnika i jego elementów. Bez zastosowania właściwego środka smarnego statek może ulec awarii w każdej chwili, a jego naprawa na pełnym morzu może okazać się nie tylko trudna, ale także niemożliwa. Dobrej jakości oleje żeglugowe, jak te oferowane przez firmę Proauto, która jest autoryzowanym dystrybutorem znanego producenta olejów rodziny MARINOL produkowanych przez LOTOS OIL, mogą uchronić statek przed problemami. Produkty te są dostosowane do każdego rodzaju silnika pracującego w trudnych warunkach.
Oleje żeglugowe rodziny MARINOL przeznaczone są do smarowania nisko- i średnioobrotowych wodzikowych i bezwodzikowych, silników okrętowych statków i jednostek pływających na akwenach morskich i śródlądowych. Rodzaj oleju uzależniony jest przede wszystkim od typu silnika oraz paliwa, jakie jest używane w zależności od akwenu, w jakim jednostka pływająca się znajduje. W tym przypadku jest możliwość spalania paliwa o różnej zawartości siarki w paliwie, a to uzależnia rodzaj stosowanego oleju o podwyższonym lub obniżonym parametrze TBN. Dlatego w ofercie firmy Proauto dostępne są wszystkie oleje, jakie są wymagane przez producenta silnika, w zależności od rodzaju stosowanego paliwa.
Jakie właściwości powinien mieć olej żeglugowy wysokiej jakości?
Oleje żeglugowe muszą charakteryzować się jak najlepszymi parametrami. Środki smarne przeznaczone do pracy w trudnych warunkach powinny:
zapewniać ochronę silnika w zależności od rodzaju stosowanego paliwa,
pozwolić na utrzymanie czystości,
zapewniać odporność na szybkie zużycie,
zapobiegać zakleszczeniu się pierścieni,
zapobiegać powstawaniu osadów i złogów zasadowych.
Oleje żeglugowe to substancje przeznaczone do zastosowań morskich, które w zdecydowany sposób różnią się od olejów stosowanych w silnikach „na lądzie”. Zapewniają maksymalną ochronę i wydajność silników okrętowych. Stanowią ochronę silników głównych i silników pomocniczych, maszyn pokładowych, łodzi ratunkowych oraz mniejszych jednostek pływających.
Oleje żeglugowe to oleje o zwiększonej liczbie TBN, które muszą w znacznie większy sposób chronić silnik przed kwaśnymi produktami procesu spalania paliwa o podwyższonej zawartości siarki. Minimalizują także powstawanie osadów, pozwalając tym samym na utrzymanie silnika i jego części roboczych w czystości. Można je stosować zarówno w małych, jak i w największych jednostkach pływających, kutrach, barkach holownikach pchaczach łodziach rekreacyjnych i rybackich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana