Zasady prawidłowej jazdy wózkiem widłowym

Spis treści
- Kto może jeździć sztaplarką?
- Jak przygotować wózek widłowy do jazdy?
- O czym należy pamiętać, prowadząc sztaplarkę?
Wózki widłowe to maszyny wykorzystywane w wielu firmach. Korzystają z nich zarówno zakłady wykonujące prace przeładunkowe różnego typu, jak i magazyny czy sklepy wielkopowierzchniowe. Aby sztaplarki spełniały stawiane przed nimi zadania i działały bezawaryjnie przez długi czas, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad ich prawidłowej obsługi. O czym nie wolno zapominać prowadząc wózek widłowy? Zapraszamy do lektury artykułu.
Kto może jeździć sztaplarką?
Możliwość prowadzenia sztaplarki wymaga od operatora posiadania stosownych uprawnień. Mowa tu o dwóch bardzo ważnych dokumentach. Pierwszy z nich to potwierdzenie ukończenia kursu na wózki widłowe, a drugi potwierdzenie pozytywnego ukończenia egzaminu państwowego przed Urzędem Dozoru Technicznego. Zdanie egzaminu uprawnia operatora do otrzymania prawa do pracy z podnośnikowymi wózkami jezdniowymi. W przypadku konieczności wyjazdu wózkiem na drogę publiczną operator jest zobowiązany do posiadania przy sobie również prawa jazdy kategorii B lub T, dokumentu potwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu przez UDT oraz aktualnego ubezpieczenia OC. Jazda sztaplarką bez tych dokumentów może wiązać się z karą grzywny.
Przeczytaj również: Czy wózki widłowe mogą działać na LPG?
Jak przygotować wózek widłowy do jazdy?
Choć obsługa wózka widłowego może z pozoru wydawać się skomplikowaną czynnością, to większość problemów pojawiających się w trakcie jazdy wynika z niewłaściwego przygotowania maszyny do pracy.
Przeczytaj również: Najczęstsze usterki wózków widłowych
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy IPZ, zajmującej się sprzedażą wózków widłowych w Olsztynie i Szczecinie:
Każdorazowo przed rozpoczęciem pracy operator jest zobowiązany do zbadania aktualnego stanu technicznego pojazdu. Kontrola musi obejmować poziom paliwa i płynów eksploatacyjnych (plus zbadanie ewentualnych wycieków), występowanie możliwych uszkodzeń mechanicznych, działanie pedału gazu, hamulca, sprzęgła, dźwigni zmiany biegów, oświetlenia i kierunkowskazów. W przypadku sztaplarek z napędem elektrycznym zamiast ilości paliwa sprawdzany jest poziom naładowania baterii. Istotne jest też zbadanie prawidłowego ustawienia fotela operatora, lusterek oraz pasów bezpieczeństwa. Właściwe wykonanie wszystkich tych czynności ma bardzo duże znaczenie w kontekście bezpiecznej pracy z użyciem sztaplarki.
O czym należy pamiętać, prowadząc sztaplarkę?
Po odpowiednim przygotowaniu pojazdu do pracy operator może rozpocząć jazdę sztaplarką. Poza umiejętnościami nabytymi w czasie nauki praktycznej podczas prowadzenia wózka niezwykle istotna jest także wiedza teoretyczna, w tym znajomość najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Podstawę bezpiecznego poruszania się po zakładzie pracy stanowi też zdrowy rozsądek operatora. Podejmowanie ryzykownych działań może bowiem doprowadzić do zniszczenia maszyny, a w najgorszym wypadku utraty zdrowia bądź życia kierowcy lub innych pracowników zakładu.
Przeczytaj również: Jakimi zaletami wyróżniają się spalinowe wózki widłowe?
W trakcie jazdy zarówno nowymi, jak i używanymi wózkami widłowymi należy pamiętać o umieszczeniu wideł w pozycji transportowej (około 10-20 cm ponad ziemią) oraz odchyleniu masztu do tyłu. Poruszanie się wózkiem z widłami uniesionymi powyżej wskazanego poziomu jest zabronione. Dotyczy to jazdy z ładunkiem oraz bez niego. Waga ładunku nigdy nie może przekraczać maksymalnego udźwigu wózka wskazanego przez producenta. Podczas przewozu towaru trzeba zwracać uwagę na jego prawidłowe ułożenie (środek ciężkości musi znajdować się na środku palety). Warto również pamiętać o zasadach właściwego poruszania się po terenach pochyłych. Operator powinien ponadto wiedzieć, że widły wózka nie służą do transportowania ani podnoszenia osób. W czasie jazdy sztaplarką nie wolno korzystać z telefonu komórkowego, palić papierosów ani wykonywać innych czynności rozpraszających operatora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Auto-Jager Diagnostyka, naprawa, holowanie Jerzy Jaguś
Taxi
woj. pomorskie82-200 Malbork, Mickiewicza 43 lok. 55